Krajka je jako dotek vánku. Vzdušný, lehký a luxusně ornamentální materiál, který vzbuzuje fantazii a údiv. Dokáže z ženy učinit romantickou jemnou vílu nebo extravagantní bohyni, a vryje se do paměti svým neopakovatelným kouzlem.
Základní typy krajek
Krajka je v podstatě název pro textilii určitého vzhledu bez ohledu na použitý materiál a techniku. Proto je nemožné zde všechny popsat. Z ručních krajek zmíním ty hlavní – šitá krajka, paličkovaná, háčkovaná, frivolitková, filetová a mnoho dalších.
Dnešní krajková metráž, která se používá k šití šatů, je vyráběna strojově, materiál je hlavně polyester, polyamid a viskóza, někdy v kombinaci s bavlnou.
Krajky s podkladem
Patří sem chantilly, alenconská krajka a vyšívaný tyl – jejich základ tvoří tylová síť, jsou jemné, používají se na svatební šaty a závoje.
Krajky bez podkladu
Guipure (gypírská) krajka, macramé, benátská krajka – skládají se z jednotlivých ornamentů šitých k sobě, bývají hrubší.
Kde všude se krajka uplatní?
Krajkové šaty jsou nadčasové a nabízejí širokou škálu variací a stylů, z nichž si vybere snad každá žena.
Svatební šaty
Bílá krajka působí romanticky a čistě, proto je tak oblíbeným materiálem pro svatební šaty a svatební závoje.
Společenské šaty
Krajka jako slavnostní materiál se obzvlášť hodí i k večerním a společenským róbám. V plesových šatech s krajkovou sukní nebo celokrajkových šatech jistě upoutáte zaslouženou pozornost.
Denní nošení
Díky své lehkosti a vzdušnosti je ideální pro letní šaty, sukně a bolerka. Bílá krajka vypadá krásně k modrým riflím. Bavlněná krajka je nezbytnou součástí mnoha různých stylů, jako je např. boho, hippie a etno styl. Krajka se zkrátka hodí jak pro slavnostní příležitosti, tak pro běžné každodenní nošení.
Krajkové šaty pro všechny typy postav
Možná považujete krajkové šaty za příliš odvážné a myslíte si, že by se pro vás nehodily. Naopak. Díky vhodně zvolenému střihu můžete krajku využít ke zvýraznění určitých partií a odpoutání pozornosti od partií, které naopak zdůrazňovat nechcete. Můžete tak vizuálně dotvořit svůj originální styl.
Hodně štíhlé ženy menších prsou mohou mít lodičkový výstřih, úzká ramena rozšíří krátké krajkové rukávy nebo „spadlé“ průramky. Pro ženy silnějších postav je vhodná prodloužená délka společenských šatů, popř. výstřih do V. Pokud máte dojem, že máte silnější nohy, zvýrazněte krajkou horní partie a na spodní volte tmavší barvu. Můžete využít třeba delší tuniku s dlouhými krajkovými rukávy.
Jak nosit krajkové šaty?
Krajka je velmi zvláštní v tom, že na jednu stranu může vypadat nádherně a luxusně, ale stejně tak se dá celkový dojem velmi snadno zkazit. Jak se tomu vyhnout?
dbejte na kvalitu materiálu
Díky strojové výrobě je dnes krajka dostupná v mnoha cenových relacích, od nejlevnějších polyesterových krajek až po ty nejluxusnější.
Nemusíte hned utrácet horentní sumy, ale při výběru se vyhněte nejlevnějším materiálům, abyste nevypadaly jako chodící záclona.
dbejte na to, co máte pod krajkovým oblečením
Stále dost žen se dopouští nevkusného zlozvyku, a tím je viditelná podprsenka pod krajkovým topem.
Horší snad už může být jen to, když je podprsenka v kontrastní barvě nebo vzorovaná, třeba vzoru leoparda. V devadesátých letech minulého století se podobný outfit považoval za sexy. Ve skutečnosti je velmi nelichotivý ke konturám vašeho těla a vypadá lacině.
Krajka by měla být podšitá, nebo pod ni noste lehké tílko tak, aby výsledný dojem byl něžně decentní a lahodil oku. Můžete volit kontrastní barvy nebo tón v tónu, záleží na příležitosti a vašem záměru.
Výjimkou jsou krajkové rukávy a lemy sukní, kde můžete průhlednosti materiálu naopak využít ke zdůraznění lehkosti a vzdušnosti krajkově nadýchané krásy, uvnitř níž se skrývá jemná éterická bytost jako stvořená z ranního vánku.
pozor na špatné prodejce
Je úžasné ozvláštnit šatník ručně háčkovanou krajkou či šaty s paličkovanou aplikací. Vybrat si originální hand-made model, který nemá nikdo jiný. Zručných krajkářek je však jako šafránu, a ne všechny modely, nabízené prodejci na internetu, jsou opravdu hezké. V tomto případě vysoká cena nemusí nutně znamenat opravdovou kvalitu.
Věřte svému vkusu a nenechte se přesvědčit o kvalitě něčeho, co se vám nebude na pohled líbit. Věřte, že na těle nebude krajka vypadat lépe, než vypadá na obrázku.
Taky si zkontrolujte, zda nejde o jednosměrný vzor, a pokud ano, pak zda jsou všechny díly střiženy správně stejným směrem. Abyste část vzoru neměly takříkajíc „vzhůru nohama“.
Při nákupu v e-shopech vybírejte zavedené obchody, kde můžete zboží vrátit, popř. vyměnit, pokud by vám neseděla velikost.
méně je někdy více
Netroufáte si na celokrajkové šaty? Nikdy dřív jste je nenosila a připadalo by vám to přinejmenším jako šílený experiment? Nevadí. Určitě s podobnými obavami nejste sama. Není potřeba jít hned s kanónem na vrabce. Vždy je důležitější to, jak se sama cítíte.
Ale není potřeba hned krajku zavrhovat. Zkuste to napřed pomalu. Kombinujte. Krajkový top ke kalhotům. Jednoduché šaty s krajkovým lemem a ramínky. Později se třeba pustíte i do odvážnějších kombinací. Uvidíte, že si šaty s krajkou zamilujete.
Nebojte se barev
Krajkové šaty si můžete vybírat v celé škále pestrých i decentních barev. Pro lehké letní šaty je klasikou bílá, krémová nebo vanilková, zkrátka jemné a světlé přírodní tóny.
Do společnosti volíme decentnější, elegantní barvy. Malé černé nemusí být vždy černé. Zkuste, která barva by vám víc slušela, nebojte se odchýlit ze zajetých kolejí. Modré oči se vám rozzáří v tmavě modrých krajkových šatech. Jste-li platinová blondýnka se světlou pletí, můžete si dovolit i světlejší barvy lomené šedou. Krásně budete vypadat v lila, modrozelené nebo pudrové růžové. Brunetkám bude slušet bordó nebo stříbrná.
Rozhodně se nebojte používat barvy. Krajka nemusí být vždy jen černá nebo bílá.
Péče o krajkové šaty
S krajkou je potřeba zacházet opatrně, protože jde o velmi jemný materiál. Mohla by se potrhat. Krajku perte v ruce, aby nedošlo k jejímu poškození. Pokud ji perete v pračce, pak na nejnižší teplotu v šetrném programu na jemné prádlo, a ještě ji dejte do ochranného sáčku.
Sušte ji pověšenou na ramínku nebo vodorovně rozloženou. Lněné a bavlněné krajky můžete žehlit, u syntetických to radši nezkoušejte. Vypadá to komplikovaně, ale pokud znáte háčkované krajkové ubrusy, jistě víte, že ty se po vyprání musely škrobit a napínat, ve srovnání s tím není péče o krajkové šaty zas tak hrozná.
Koupit, nebo využít půjčovnu?
V plesové sezóně se jistě zamýšlíte nad tím, zda si společenské šaty radši koupit, nebo využít služeb půjčovny a vybírat si pokaždé jiné. Podle mého názoru je lepší mít krajkové šaty svoje. Zvlášť pokud vám sluší, sedla vám velikost a jste spokojená s barvou, když se v nich cítíte skutečně dobře.
Krajka je bohužel choulostivý materiál, nedá se jen tak hodit do pračky a vyprat na 60°C. Byla by škoda později litovat, až zjistíte, že zrovna ty „vaše“ šaty půjčovna vyřadila kvůli fleku nebo potrhání.
A je dobré mít doma šaty, o kterých víte, že vám opravdu sluší. Zvlášť, když jsou cenově dostupné a budete je moct využít i při dalších příležitostech.
Krajkové šaty jsou oblíbené i u světoznámých módních návrhářů, u nás se můžeme setkat třeba s krajkovými šaty navrženými Klárou Nademlýnskou nebo Blankou Matragi.