Šaty pro svatební matky

Rodinní příslušníci jsou samozřejmou a zcela nedílnou součástí svateb. Maminky pak mnohdy přípravy na obřad prožívají intenzivněji než jejich děti. Pro každou je tak velmi důležité, aby jí to ve velký den syna či dcery slušelo. Jaké jsou tedy vhodné šaty pro svatební matku?

Dresscode na svatbách

Jakýmkoli pravidlům je vždy nadřazena představa snoubenců. To znamená, že přejí-li si budoucí novomanželé specifické ladění barev, je nutné na to při volbě oblečení svatební matky brát ohled. Stranou musí jít i skutečnost, že zlatou běžně nenosíte nebo že skutečně nemáte rádi zelenou.

Dále obecně platí, že krátké i dlouhé šaty jsou na svatbu pro ženu v roli hosta akceptovatelné. Vyvarujte se pouze příliš vyzývavých detailů v podobě přehnaně krátké sukně či odhalujícího výstřihu. Zvláště je potřebné tyto zásady ctít na svatbě církevní. Tehdy etiketa nesmlouvavě velí zahalit ramena a dekolt. Pravidlo se týká dam bez ohledu na věk. Platí jak pro starší ženy, tak i pro ty mladší. Svatba skutečně není tou nejvhodnější příležitostí, při které předvést dokonalé nohy, třebaže by vám je mohly závidět i světové topmodelky.

Důležité je, že jako host či svatební matka, byste nikdy neměla zastínit nevěstu. Jestliže si tedy nevěsta bere krátké šaty, měly by v nich dorazit také ostatní dámy. Platí to nejen o šatech, ale i o celkovém pojetí zevnějšku v podobě doplňků. V případě tradičně organizované svatby to rovněž znamená, že jen nevěstě přísluší bílá barva šatů. Žádná jiná dívka či žena v bílém by se tak na svatbě objevit už neměla.

Šaty svatební matky v závislosti na druhu svatby

Svatba a její dresscode většinou spadá do kategorie semi-formal, proto je závislá na čase i na místě konání. Pořádá-li se svatba po osmnácté hodině večerní, pokládá se za večerní událost. Na místě je tedy volit tmavší šaty. Mohou to být i klasické malé černé, nechcete-li vyrazit v dlouhých nebo bude-li mít krátké šaty sama nevěsta. Naopak přes den si situace žádá světlejší odstíny šatů, akceptovatelný je i kostýmek. Kostýmek se sukní a kabátkem je dobrou volbou především pro starší ženy, svatební matky nevyjímaje.

Při zemi se ale držte se vzory. Ty nápadné se na takto slavnostní událost zpravidla nehodí, preferujte jednobarevné šaty. Jedinou výjimkou je uvolněná letní svatba pořádaná pod širým nebem, která se vymyká klasickým pravidlům.

Vyberte si šaty pro svatební matku, které unosíte

Důležité je si před samotným výběrem oblečení uvědomit, že svatba syna nebo dcery je speciální událostí. Proto má zcela jistě smysl vydat se shánět nové šaty namísto těch, ve kterých chodíte univerzálně každý měsíc do divadla. Při výběru šatů pro svatební matku myslete na to, abyste zakoupený kousek později unosila! Výstřednost se v tomto případě nevyplácí.

Mrzet by vás zcela nepochybně neměla ani investice do kvalitního spodního prádla, především podprsenky. Tam, kde je potřeba trošku pomoci přírodě s problematickými partiemi, zvažte i nákup prádla stahovacího, či spodničky.

Vhodné šaty pro zralou dámu s plnějšími křivkami

Vhodnou univerzální volbou pro libovolný věk jsou zcela jistě klasické společenské šaty. Jen je nutné věnovat úsilí tomu, abyste porozuměla některým zákonitostem střihů. Je potřeba si uvědomit, že co lze s přivřenýma očima prominout na postavě dvacetileté slečny, o dvacet let později způsobí, že v šatech zkrátka nebudete vypadat dobře.

Pohlídejte si, jak vám šaty sedí v oblasti dekoltu a zda jsou záševky na prsou skutečně tam, kde mají být a nikam se neposouvají. Které konkrétní střihy si vybrat?

Dobrou službu vám udělá mírně splývavá sukně. Rozšíření pomůže opticky dotvořit pas tam, kde od určitého věku často dochází k tvarování postavy do takzvaného typu jablko, tedy k ukládání tuku do oblasti břicha. Plnoštíhlým dámám velmi sluší zavinovací střih, který pomůže vytvarovat krásný dekolt a decentně zvýrazní pas a boky, přičemž řasení dokáže zakrýt i nedostatky. Další možnost představují šaty tzv. empírového střihu, to znamená takové, které se do áčkového střihu začínají mírně rozšiřovat už v partii pod prsy. Máte-li souměrnou postavu, byť neodpovídající zrovna mírám modelky, rozhodně ji vyzdvihněte, můžete si dovolit i pouzdrovou sukni. Ideální délkou je tzv. midi, tedy do půli lýtek. Umí zakrýt kolena, která už třeba ukazovat nechcete a neubere vám na šarmu.

Odolejte ovšem pokušení se zahalit do volného modelu, ve kterém se naprosto ztratí veškeré vaše křivky. Volné oblečení vás „neschová“, naopak vytvoří dojem postavy, která naprosto postrádá jakékoli ženské tvary. Pamatujte si, že s plnějšími křivkami je vhodné příliš „nepřestřelit“ jakékoli další zdobení, a to jak na samotných šatech, tak i v podobě šperků či ozdob na botách a kabelce.

Kvalitní materiál oblečení je polovinou úspěchu

Jste-li plnoštíhlá svatební matka, vhodnější pro vás budou spíše látky s pevnější strukturou, například bavlna. Ta navíc zajistí, že pohodlně zvládnete i letní svatbu venku, když panují horka. Lehoučký šifon umí zbytečně upozornit na nedokonalosti postavy. Podobně nemilosrdný vůči vám dokáže být taktéž lesklý satén nebo hladký taft. Lépe proto je preferovat materiály matné. O elastanu se dá s nadsázkou říci, že je dobrý sluha, ale špatný pán. Jeho příměs způsobí, že je látka poddajná a lépe se přizpůsobí postavě. Jestliže ho ovšem výsledný materiál obsahuje příliš, dočkáte se nehezkého efektu, kdy se látka natáhne doslova jako žvýkačka a odkryje každý kilogram navíc.

Jak si obléct kostýmek a nepůsobit upjatě

Kalhotový kostýmek může šaty nahradit, pakliže se na sukně necítíte. Opravdu nemá smysl se nutit do oblečení, které běžně nenosíte, nepřipadala byste si v něm dobře. Svatba je událostí, kterou si máte především užít.

Ani u kalhotového kostýmku se nemusíte obávat, že v něm budete vypadat, jako byste si odskočila z práce. Krajky, výšivky, volány nebo v menší míře také lesklé kamínky dodají kostýmku ten pravý slavnostní ráz. Nejvíce lichotivý je pro většinu typů postav klasický rovný střih nohavic, jste-li však vysoká a štíhlá, můžete klidně zaexperimentovat i s těmi rozšířenými. Důraz na precizní vypracování platí nejen u šatů, ale i v tomto případě.

Kostýmek představuje současně vhodnou volbu i za situace, kdy kladete maximální důraz na praktičnost. Sako, halenku i kalhoty unosíte zvlášť a můžete je kombinovat s dalšími kousky ze svého šatníku na různé příležitosti.

Jak na výběr správné barvy šatů pro svatební matky

V rámci rozlišení na světlé a tmavé odstíny stále máme k dispozici značnou variabilitu odstínů. Jakkoli černá barva představuje symbol nestárnoucí elegance, od určitého věku působí také do značné míry tvrdě. Může proto v tváři zvýraznit vrásky nebo kruhy pod očima. Existuje snadná pomoc: Přemíru černého oblečení rozzáříte pomocí doplňků. Případně černou nahraďte jinou neutrální tmavou barvou, třeba kakaově hnědou nebo královskou modří.

Barev byste se ani ve zralém věku neměla bát. Ostatně výborným příkladem je třeba britská panovnice, Alžběta II. (Královna matka) si přes svůj věk i postavení libuje v zářivých barvách. Dobrým vodítkem se vám stane barevná typologie, která se odvíjí od (přirozené) barvy vlasů, podtónu pleti a barvy očí. Dominují-li v nich chladnější tóny, jste letní nebo zimní typ. Takových je v našich podmínkách převaha. Slušet vám budou studené barvy, to znamená modrá, stříbrná či fialová. V opačném případě se můžete přiřadit k jarnímu nebo podzimnímu typu. Jako stvořená je pro vás modrozelená, zlatá nebo rajčatově červená. Platí, že na obou pólech barevného spektra si shodně zima a podzim mohou dovolit barvy sytější, výraznější a zářivější. Pro léto a jaro se hodí tlumené odstíny. S množstvím barev je všeobecně vhodné to nepřehánět, vystačíte si se dvěma, nejvýše třemi.

Kdo s kým (ne)musí ladit

Urputné barevné ladění mnohdy přináší více škody než užitku. Zcela jistě tak šaty pro svatební matky nemusíte vybírat podle barvy šatů dcery či ladit do odstínu kravaty svého syna. Stejně tak není nutné se ladit se svým pánským doprovodem.

Chce-li ladit nevěsta s ženichem, je to přípustné vzhledem k tomu, že se jedná o jejich velký den stojící na tom, že právě tento pár k sobě patří a chce patřit i v budoucnu. Což se chystá stvrdit právě navlečením prstýnků. Ostatní svatebčané však za každou cenu touze po dokonalé barevné harmonii podléhat zcela jistě nemusejí.

Správná velikost oblečení

Základními mírami, které musíte znát předtím, než se vydáte na nákup šatů svatební matky, je výška postavy, obvod hrudníku, obvod pasu, boční délka a obvod boků. Boky a hrudník měříme vždy v nejširším místě, pas naopak v tom nejužším (v partii nad pupíkem).

Měřit budete v centimetrech, takže si zpravidla porozumíte s většinou převodních tabulek velikostí, které používají číslování EU, jež vychází právě z centimetrů. Důležité je, aby vás oblečení nijak neomezovalo a pohodlně jste v něm zvládla celý den, ať se plánuje svatba letní nebo zimní. Sukně ani kostýmek nesmějí nikde škrtit, tlačit nebo omezovat v pohybu. A samozřejmě by vám měly dovolit také tančit. Pozor si dejte i na nemačkavost, abyste nemusela bát se posadit například ke svatební tabuli.

Ohlídat je potřeba i vhodnou délku, ať sukní, nohavic nebo rukávů. Jste-li drobnější nebo naopak vysoká, poohlížejte se po speciálně značených kolekcích, které nabízejí prodloužené nebo zkrácené délky.